Five strong for Supercars support categories

Thursday 20 February, 2020
There are five categories in action during the 2020 Superloop Adelaide 500.
 

The 2020 Virgin Australia Supercars Championship season is finally underway with the Superloop Adelaide 500 hosting the first round of the year. 

While all eyes will be on the main game, a number of categories also begin their seasons across the weekend with the five forming part of an entertaining support card. 

Porsche PAYCE Carrera Cup

#4 - Stephen  Grove      

#6 - Tim Miles       
#8 - Nick McBride   
#9 - Marc Cini         
#12 - Harrison Jones 
#15 - Josh Hunt       
#22 - Dean Cook       
#23 - David Russell   
#30 - David Ryan         
#34 - Duvashen Padayachee
#36 - Cooper Murray       
#38 - David Wall           
#68 - Greg Ward         
#77 - Michael Almond   
#78 - Aaron Love         
#80 - Max Twigg
#96 - TBC          
#100 - Dale Wood     
#111 - Cameron Hill         
#222 - Scott Taylor       
#777 - Max Vidau    

Thursday 20 February
10:55 - 11:15 Practice 1
15:05 - 15:25 Practice 2
Friday 21 February
11:10 - 11:30 Qualifying  
15:40 - 16:10 Race 1 
Saturday 22 February
13:30 - 13:50 Race 2     
Sunday 23 February
11:10  -11:30 Race 3      

 

Trans AM Series

 
#1 Ford Mustang - Aaron Seton
#2 Dodge Challenger -Shaun Richardson
#3 Ford Mustang - Jimmy Vernon
#4 Dodge Challenger - Mark Crutcher
#5 Ford Mustang - Matthew MacKelden
#6 Ford Mustang - Hugh McAlister
#7 Chevrolet Camaro - George Miedecke
#11 Ford Mustang - Michael Coulter
#12 Ford Mustang Peter Herd
#14 Dodge Challenger Cameron Crick
#29 Chevrolet Camaro Nathan Herne
#44Chevrolet Camaro Steel - Ian McAlister
#49 Dodge Challenger - Christopher Formosa
#66 Chevrolet Camaro - Tim Shaw
#69 Ford Mustang - Anthony Tenkate
#75 Ford Mustang - Steve McLaughlan
#99 Chevrolet Camaro - Brett Holdsworth
#555 Chevrolet Camaro - Craig Dontas

#777 Chevrolet Camaro - Craig Scutella

Thursday 20 February
09:30 - 09:50 Practice 1
12:05 - 12:25 Practice 2
Friday 21 February
09:45 - 10:05 Qualifying  
13:30 - 13:50 Race 1 
Saturday 22 February
10:30 - 10:50 Race 2     
Sunday 23 February

09:30 - 09:50 Race 3      

Super2

#5 Ford Falcon FGX - Broc Feeney
#10 Holden Commodore VF - Angelo Mouzouris
#11 Holden Commodore VF - Zane Morse 
#14 Holden Commodore VF - Josh Fife  
#16 Nissan Altima - Thomas Randle
#18 Ford Falcon FGX - Matt Chahda
#31 Nissan Altima - Jayden Ojeda
#38 Holden Commodore VF - Brodie Kostecki
#49 Holden Commodore VF - Jordan Boys
#54 Holden Commodore VF - Jack Perkins
#55 Holden Commodore VF - Kurt Kostecki
#78 Nissan Altima - Zak Best

#999 Holden Commodore VF - Will Brown

Thursday 20 February
12:55  - 13:40 Practice 1
16:55 - 17:25 Practice 2
Friday 21 February
12:20 - 12:40 ARMOR ALL Qualifying
16:40 - 17:10 Race 1 
Saturday 22 February
14:05 - 14:35 Race 2     
Sunday 23 February
13:25 - 13:55 Race 3      
 

Touring Car Masters

#6 Holden Torana 1974 - Ryan Hansford
#7 Holden Torana 1974– Jim Pollicina
#9 Ford Falcon 1971- Andrew Fisher
#12 Holden Torana 1974 – Peter Burnitt
#15 Holden Torana 1974 – Dean Lillie
#17 Ford XD Falcon 1980 – Steve Johnson
#18 Holden  Torana 1974 – John Bowe
#25 Chevrolet Camaro 1968 – Paul Freestone
#29 Ford Mustang 1964 – Jamie Tilley
#33 Ford Mustang 1969  - Cameron  Mason
#35 Holden  Torana 1978 – Jason Gomersall
#46 Ford Boss Mustang 1969 – Leo Tobin
#50 Holden  VB Commodore 1980– Gerard McLeod
#54 Holden  VB Commodore 1980 – Claud Taranto
#58 Chevrolet Camaro 1969 - Ryal Harris
#60 Valiant Pacer 1969 - Cameron Tilley
#67 Ford Capri Perana 1972 - Jeremy Gray
#71 Ford  Falcon 1980 - Markus Zukanovic
#75 Ford Falcon XW 1971 - Layton  Barker
#85 Chevrolet Camaro RS 1970 - Adam Garwood
#88 Ford Mustang Trans Am 1969 -Tony Karanfilovski

#95 Chevrolet Camaro SS 1969 - Adam Bressington

Thursday 20 February
10:05 - 10:25 Practice 1
13:55 - 14:15 Qualifying
Friday 21 February
11:45 - 12:05 Trophy Rac
15:05 - 15:25 Race 1 
Saturday 22 February
11:20 - 11:40 Race 2     
Sunday 23 February

10:35 - 10:55 Race 3      

Stadium Super Trucks

#2 - Matt Mingay
#7 - Robby Gordon
#12 - Shaun Richardson
#38 - Luke Vanna
#50 - Paul Weel
#57 - Bill Hynes
#67 - Paul Morris
#78 - Sara Price
#83 - Matt Brahbam
#87 - Toby Price
#88 - Shae Davis
#410 - Greg Gartner

Thursday 20 February
11:30 - 11:50 Practice 1
14:30 - 14:50 Practice 2
Friday 21 February
12:55 - 13:15 Qualifying
17:25 - 17:45 Race 1 
Saturday 22 February
09:55 - 10:15 Race 2     
Sunday 23 February
14:10 - 14:30 Race 3  
 
 
Motorsport Australia: Return to Race